Metoda mytnikconcept

 

Alternatywna metoda terapii kręgosłupa, stawów i mięśni, oparta na dowodach terapeutycznych. Autorem metody jest Master of Chiropractic Kazimierz Mytnik. Terapeuta z bogatym doświadczeniem w dziedzinie masażu, chiropraktyki i osteopatii strukturalnej, praktykując w kraju oraz za granicą.

Metoda masażu mytnikconcept powstała w roku 2005 na Greenpoint w USA.

Autor metody w tym okresie praktykował w Nowym Jorku i stworzył metodę dla zapracowanej Polonii Amerykańskiej by szybko i skutecznie pomagać rodakom na emigracji.

O metodzie:

Założeniem metody, jest likwidowanie przyczyn, a nie objawów. Technika polega na wykorzystaniu bodźców mechanicznych, głównie w postaci ucisku i rozcierania tkanki w celu wywołania odczynów fizjologicznych. W masaży tym wykorzystuje się zależność między obszarami skóry, tkanki podskórnej i tkanki mięśniowej oraz naczyniami i narządami wewnętrznymi, które są unerwione, przez te same odcinki rdzenia kręgowego. Metoda pracuje z układem nerwowym, mięśniowym, wydalniczym.

Nowoczesna metoda usprawniająca mięśnie, które w sposób naturalny przywracają sprawność kręgosłupa. Metoda jest bezpieczna nawet w schorzeniach u osób starszych u których często możemy napotkać osteoporozę czy osteofitozę kręgów.

Terapia sprawdza się w likwidowaniu problemów pochodzących od dysfunkcji kręgosłupa i mięśni np. bóle głowy, bóle w odcinku szyjnym, drętwienia rąk, rwa barkowa, rwa kulszowa, rwa udowa, bóle w odcinku piersiowym, lędźwiowym, bóle nóg i wielu innych schorzeniach z którymi inne terapie sobie nie radzą.

Jej szybkość, skuteczność a przede wszystkim trafna diagnoza, sprawia ,że można pacjentowi pomóc bardzo szybko, nawet w trzech spotkaniach. Oczywiście w zależności od problemu z jakim się spotkamy.

Zdarza się, jak to określam „stare sprawy’” (przewlekłe), które wymagają więcej wizyt, jak również kontaktu z lekarzem specjalistą, w celu podania farmakologii, by szybciej wyprowadzić pacjenta ze stanu przewlekłego.

W trudnych przypadkach, metoda wymaga dostarczenia dokumentacji medycznej np. rtg, rezonansu magnetycznego, historii leczenia lub wypis ze szpitala itp.

Każdy przypadek jest inny, więc metoda jest stosowana indywidualnie do każdego pacjenta.

Działanie metody:

Niekiedy czuję się śmieszny ból, albo pieczenie itp. przy wykonywaniu metody.

Po masażu wyczuwa się lekki ból do dwóch dni po masażu. Później z każdą kolejną wizytą, ból się zmniejsza i znika całkowicie. Metoda wykonywana, jest na pograniczu bólu i przyjemności. Dany ból podczas masażu, jest często określany przez pacjenta zdrowym bólem , gdyż od początku daje ulgę.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Ważną kwestią, jest okres czasu między wizytami, bo opiera się na odciążeniu od wszelkich prac fizycznych, należy unikać gorących kąpieli ,nosić ciepły ubiór, aby nie przewiało itp. Efekt odczuć regeneracji porównuje się ,jak do odczuć po wykonanym treningu czyli można czuć tzw.”zakwasy mięśniowe”

Metodę można stosować leczniczo, oraz profilaktycznie. Warto podkreślić ,że regularność ,czyli profilaktyka, jest bardzo ważna ,bo zapobiega nawrotom bólu i problemów związanych ze schorzeniami kręgosłupa.

Więcej historii powstania, jak i o autorze, można przeczytać na stronie

www.mytnik.pl

 

   z Master of Chiropractic Kazimierzem  Mytnikiem

Metoda Dorna

Należy do alternatywnej medycyny manualnej i jest od 30lat stosowana przez fizjoterapeutów ,masażystów i lekarzy głównie w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych.

Metoda ta ma szerokie zastosowanie przede wszystkim przy: bólach pleców i kręgosłupa, rwach kulszowych i ramiennych, skoliozach, wadach postawy, bóle stawów i innych stanach chorobowych organów wewnętrznych spowodowanych blokadami kręgosłupa.

Metoda Dorna opiera się na założeniu twórcy Dietera Dorna , że podstawą zdrowych pleców są również kończyny doble, prawidłowo ustawiona miednica oraz pozbawiony blokad kręgosłup. Jego zdaniem prawidłowo ukształtowany kręgosłup, jako podstawa naszego szkieletu oraz osłona rdzenia kręgowego, od którego odchodzą nerwy obwodowe, jest podstawą naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia z czym również się zgadzam.

Terapia składa się z określonych etapów i zajmuje się przywróceniem równowagi pomiędzy biernym i czynnym aparatem ruchu.

Pacjent jest czynnie zaangażowany w cała terapię leczniczą. Metoda kończy się nauczeniem pacjenta prostych czynności autokorekcji w celu kontynuowania leczenia w warunkach domowych.

Masaż Breussa

Metodę opracował Rudolph Breuss, naturoterapeuta pochodzący z Bludenz z Austrii.

Zastosowanie masażu Breussa: schodzenia aparatu ruchu, zwłaszcza w obrębie kości krzyżowej, usprawnia proces regeneracji krążków międzykręgowych.

Jest to manualny masaż pleców, który pozwala na usunięcie blokad organicznych. Polega on na delikatnym masowaniu okolic kręgosłupa co działa rozluźniająco.